Türkiye nin Şırınga / Enjektör , Kan Tüpü, Serum Seti Fabrikası

Gaita Kabı gaita testi yapabilmek için kullanılan kaptır. En bilinen dört tane gaita kabı vardır. Kaşıklı Gaita Kabı / Steril, Kaşıklı Gaita Kabı / Non Steril, Kaşıklı Ve Kapaklı Gaita Numune Kabı, Kapaklı Gaita Numune Kabı şeklindedir. Genelde gaita kapları 25 ml ya da 50 gr kapasitelidirler.


Gaita Kabı Nedir ?


İ
nsan yaşamı boyunca başına gelen çeşitli sağlık sorunlarının doğru ve etkili tedavisinin yapılabilmesi ve doğru teşhisin konulması ve buna uygun doğru tedavi yönteminin belirlenebilmesi için doğru tetkikler önemlidir. Bu doğrultuda, hastalıkların tanısının belirlenmesine yardımcı olabilecek verileri sunan çok çeşitli tetkik türleri mevcuttur.

Bu tetkiklerden biri de gaita testidir. Gaita; yenilen besinlerin mide ve bağırsak sisteminde sindirilmesi ve vücut için gerekli olan maddelerin emilmesinin ardından, safra ve diğer vücut atıklarıyla beraber vücuttan uzaklaştırılan kısmıdır. Tıpta dışkı ile eş anlamlı kullanılsa bile; gaita daha genel bir ifade olarak, mide ve bağırsak sisteminde yer alan gıda ve atık karışımı için kullanılan “feçes” terimi ile de bilinmektedir.

Gaita içerik olarak gıda artıklarının yanında; sindirilemeyen maddeleri, safra içeriğini, mide-bağırsak sistemi boyunca yaşamını sürdüren her türlü mikroorganizmayı ve belirli oranda su içeriğini barındırır.


Gaita Testi Nedir?

Gaita Testi Nedir Gaitanın detaylı incelenmesi, gaita içeriğindeki çeşitli parametrelere bağlı, ilgili hastalıklarla alakalı önemli veriler sağlayabilir ve bazı hastalıkların tanısının konularak tedavisinin planlanmasına yardımcı olabilir.

Bu kapsamda, gaitanın kıvam, renk ve kokusu kadar, içerisindeki gıda artıklarının özellikleri, mikroorganizmaların türleri ve miktarları ile safra içeriği gibi çeşitli parametreler değerlendirilir. Gaita testini yapabilmek için belli başlı yöntemler vardır. Bu yöntemler; Gaita mikroskopisi, Gaita kültürü, Fekal enzimler, Gaitadaki besinlerin içeriği, Gaitada gizli kan gibi bazı yöntemlerdir.

Gaita (Dışkı) Testi Neden Yapılır
Gaita testi birçok sebep ile yapılmakla birlikte asıl belli başlı sebepler ise şu şekildedir: Kolon kanserinin teşhisi, Bağırsak enfeksiyonları, Parazit üreyip üremediği, Dışkıda kan ve iltihap içeren hücrelerin olup olmadığı, Kabızlık, ishal ya da dışkıda çeşitli sorunlara ilişkin problemlerin ortaya konması ve Sindirim sistemi sıkıntıları en başlıca test yapma sebepleridir.

Gaita testi ücreti
Gaita (dışkı) testi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılabilmektedir fakat özel hastaneler ve kliniklrede 50 TL’den 300 TL’ye kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Özel hastanenin büyüklüğüne veya kalitesine göre fiyat giderek artabilmektedir. Ayrıca Hipodermik iğne ürünümüzü buradan inceleyebilirsiniz.


Gaita Testi Nasıl Yapılır ?

Gaita testinin yapılması için öncelikle herhangi bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Doktorun gaita testi talep edip yönlendirmesinin ardından, steril bir kap verilmektedir. Daha sonra, bu kaba büyük tuvalet yapılır. Bu işlem sırasında büyük tuvalet ile idrarın kesinlikle karışmaması gerekmektedir ve buna çok dikkat edilmelidir. Hemen sonrasında ise büyük tuvaletten örnek alınıp labaratuvara götürülür. En sonunda, sonuçlar çıktığı zaman bu sonuçların izlenmesi gereken yol konusunda ise doktorlar bilgilendirme yapmalıdır.

Gaita testini; egzesizin etkisi, beslenme ve açlık, ilaçların etkisi, cinsiyet ve yaş gibi faktörler etkilemektedir. Gaita ile ilgili hastalıklar ise genel olarak; gaita kaçırma (inkontinans), ishal (diyare), kabızlık (konstipasyon) ve crohn hastalığı şeklinde ifade edilir. Ayrıca Boş kan tüpü hakkın bilgi ve satın almak için tıklayınız.

Gaita testi yapılmadan önce gaita kabı üzerine steril bir biçimde hastanın adı ve soyadı yazılmalıdır. Ardından hastanın doğum tarihi ve testin yapıdığı günün tarih bilgisi de eklenmelidir. Gaita tahlili alındıktan sonra kesinlikle hızlı bir şekilde soğuk ortama alınmalıdır. Ortalama 48 saat bekletilmeli ve ardından mikrobiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeye alınmalı. Patojen bakteri üreten kültür sonuçlarının çıkması yaklaşık olarak 2-3 gün sürebilir. Genel olarak ise gaita sonuçlarının çıkması ortalama 3-4 gün sürecektir.

Gaita Kabı Fiyatları
Gaita kabı fiyatları
hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz 0 312 615 55 06.

Gaita Kabı 14ccee9a 29c0 4b4c 8505 3dbae26946d1

Menüyü Aç
Türkiye İngilizce Fransa Rusya