Türkiye nin Şırınga / Enjektör , Kan Tüpü, Serum Seti Fabrikası

Hexavinyl Eldiven Birçok iş kolunda kullanılan eldivenlerin aynı şekilde bir çok çeşidi de bulunmaktadır. Çeşitli satış kanallarında bu çeşitlere ulaşabildiğiniz eldivenlerin, sizin iş kolunuza en uygununu seçmek en önemlisi. Hem kullanıcının sağlığı hem de dokunulan eşya/yiyecek/insan sağlığı için büyük önem arz eden ve birçok iş kolu için zorunlu olan eldivenlerin, günümüz şartlarında önemi bir kat daha artmıştır.


LATEKS (LATEX) ELDİVENLER

Lateks eldivenler olarak satış kanallarında gördüğünüz eldivenler, özellikle sağlık çalışanları için üretilmiş olup, bir diğer adı muayene eldivenleridir. Lateks, doğada bulunan bitkilerin salgıladığı bir sıvı olup, bu öz hava ile karşılaştığında katılaşarak sütlü bir köpük halini alır. Çoğunlukla kauçuk bitkisinin özünden elde edilen bu sıvı, bu formundayken kağıt yüzeylere yapışır ancak kuruduğunda kağıt ile temasında yüzeye tutunma yapmaz. Bu maddeye doğal plastik de denir.

Evde temizlik esnasında, hastanelerde hastaya temas esnasında ve gıda üretim sektöründe gıdaya temas esnasında sıklıkla kullanılan lateks eldivenler hastalık, kir, mikrop, bakteri vb. her türlü zararlı maddenin kullanıcıya bulaşmasını önler. Şeffaf naylondan üretilen eldivenlere göre kullanımı daha kolay, dokunsallık hissini daha çok veren, el üzerine maksimum tutunan ve daha dayanıklı olan lateks eldivenler, hem ucuz hem pratik bir kullanım deneyimi sunar. Lateks maddesinin bazı ciltlerde alerjiye sebebiyet vermesi nedeniyle, alerjiyi önleyen pudralı lateks eldivenlerin de kullanımı yaygınlaşmıştır. Eğer alerjik bir cildiniz var ise pudralı lateks eldivenlerin kullanımı önerilir.

Lateks eldivenlerin en yaygın kullanım alanı sağlık ve gıda sektörü olup, doktorlar, hemşireler ve veterinerler tarafından kullanılır ve tek kullanımlık olup, her hasta temasında yenisiyle değiştirilir. Aynı şekilde gıda ile temas eden kişilerin de (gıda üretim fabrikaları, gıda ambalajlama birimi çalışanları, restoran çalışanları, fırınlarda çalışan elemanlar vb.) sıklıkla kullanıldığı lateks eldivenler gıda ve kullanıcı hijyeni açısında büyük önem arz etmektedir. Bir defa kullanılan lateks eldiven bir daha kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Gıda sektörü çalışanlarının ise gün içinde sıklıkla değiştirmesi önerilir.

Lateks eldiven alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Eldiveni satın aldığınız kanalın güvenilir olmasına,
  • Anti alerjik olmasına,
  • Protein alerjisi olanların (lateks maddesi protein ihtiva eder) protein oranı düşük olan lateks eldivenler tercih ediyor olmasına,
  • Vitril ve nitril maddelerden üretilen lateks eldivenlerin, bu ürünlere alerjisi olanların tercih etmemesine,
  • Satın aldığınız eldivenin bilek kısmınızı tam kavramasına, gevşek ya da çok dar olmamasına,
  • Ürünün geçirgen olmamasına,
  • Ve kendinize en doğru bedende satın alım yapılmasına (Small (S), Medium (M) ve Large (L) olmak üzere üç bedeni bulunur.) dikkat edilmelidir.


    NİTRİL (NITRILE) ELDİVENLER

Doğal kauçuk özütünün ihtiva ettiği proteine alerjisi olan kişilerin lateks eldiven yerine Nitril Eldiven kullanması tavsiye edilir. Nitril eldivenler bir çeşit suni latekstir ve yapımında doğal lateks kullanılmaz. Hammaddesi sentetik bir ko-polimer olan akrilonitril butadien’ dir. Nitril eldivenler pudrasız olup, cildi pudra hassasiyeti/alerjisi bulunanlar için tercih edilir. Diğer yandan kullanım alanında pudra olmaması tercih edilen iş sahalarında da sıklıkla kullanılır. Lateks eldivenlere göre 2-3 kat daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Yırtılma/delinmelere karşı çok daha dayanıklı olup, parmak uçlarındaki pütürler sayesinde dokunduğu yeri daha iyi kavrar ve kayma yapmaz. Ayrıca geniş bir spektrumdaki kimyasallara karşı Lateks eldivenlere göre daha dirençli olup çalışma ortamında kimyasallarla teması sık olan kişilerin tercih ettiği eldivenlerdir. Mavi, turuncu, siyah alternatifleri bulunmaktadır. Mavi nitril eldiven çoğunlukla sağlık sektörü çalışanları tarafından, siyah nitril eldiven gıda sektörü profesyonelleri tarafından, turuncu nitril eldiven kimya sektörü çalışanları tarafından tercih edilir.VİNİL (VINYL) ELDİVENLER

Vinil eldivenler, tıpkı nitril eldivenler gibi doğal lateksten üretilmediği için protein ihtiva etmez ve alerjik cilt tipleri için uygundur. Hammaddesi PVC (Poli Vinyl Klorür)’dür. Nitril eldivene göre daha az dayanıklı, lateks eldivene göre alerjen içermez. Kimyasal madde ile teması bulunan kişilerin tercih etmemesi gerekir. Nitril ve lateks eldivenlere göre maliyeti daha düşük olup, beyaz renktedir. Hijyen, temizlik, gıda, paketleme, ambalaj, üretim, süt ve süt işleri, et kombinaları için idealdir. Pudrasız olup, pudra alerjisini de önler. Lateks eldivenler kadar elastikiyet içermez ancak dayanıklılığı daha fazladır.

 

Menüyü Aç
Türkiye İngilizce Fransa Rusya