Türkiye nin Şırınga / Enjektör , Kan Tüpü, Serum Seti Fabrikası

İdrar Kovid Testi Türk bir hekim Kovid-19’un tespiti için idrar kiti geliştirdi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, Sars Cov-2 virüsüne özel amino asit ve ikincil mikroprotein yapılarının, özel bir reaktan sayesinde idrarda tespit edilebildiği bir kit geliştirdiğini bildirdi.

Sars Cov-2 virüsü

Sars Cov-2 virüsüne özel amino asit ve ikincil mikroprotein yapıların, özel bir reaktan sayesinde idrarda tespiti prensibine dayanan ve bu nedenle adını foaming (köpük) test koyduğumuz bu testi yapma amacımız insanların en hızlı ve en doğru şekilde Kovid-19 açısından taranmasının sağlanmasıdır. Bu sayede virüs yükü olanların hızlıca tedaviye alınabilmesi, virüs yükü olmayanların da günlük olağan hayatlarına devam etmeleri suretiyle iş gücü kayıplarının olmaması, tedavi gören hastaların da tedavi süreçlerinin kolayca kontrol edilebilmesidir. Test bu konudaki ilk idrar testi ve 15 saniyede sonuç verebiliyor.

İdrar Kovid Testi Vücutta bulunan virüs yükünü belirleyen bu testi yapmak ise çok kolay. Test kitinde bulunan idrar kabına bir miktar idrar koyuyorsunuz. Test kiti içerisinde yer alan ve özel bir reaktan içeren vakumlu tüpü idrar kabının üzerinde bulunan alana yerleştiriyorsunuz. Tüpe belirtildiği şekilde yeteri kadar idrar geldikten sonra, 15 saniye aşağı yukarı yönde iyice çalkalıyorsunuz. Test tüpünde oluşan köpük miktarını, tüp üzerinde yer alan renk skalasına göre değerlendiriyorsunuz. Bu sayede herhangi bir semptomunuz yoksa bile vücudunuzda virüs yükü olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Eğer bazı klinik semptomlarınız varsa da bunun Kovid-19’dan mı yoksa başka bir enfeksiyon kaynağından mı kaynaklandığını tespit edebiliyorsunuz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, geliştirdikleri idrar kiti için sağlık bakanlığından ruhsat almışlardır ve geliştirdikleri idrar kovid testi denemelerinde görülen o ki %95 başarı sağlamışlardır. Ayrıca Hexavinyl Eldiven ürünümüz için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

COVID-19


COVID-19 Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsü 2 (SARS-CoV-2)’nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. İlk vaka ile Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde Aralık 2019 tarihinde karşılaşılmıştır. O zamandan bu yana yayılmaya devam etmiş ve hala daha devam eden bir pandemiye neden olmuştur. COVID-19 semptomları genellikle değişkendir fakat ateş, öksürük, yorgunluk, nefes almakta zorluk, anozmi (koku alma duyusunda kayıp) ve tat alma duyusunda kayıp gibi semptomlar sıkça görülen semptomları arasındadır.

Semptomlar virüsle temastan bir ile on dört gün içerisinde görülmektedir. Enfekte olan kişilerden yaklaşık olarak beş kişiden birinde herhangi bir belirti görülmemektedir. Çoğu insanda hafif semptomlar görülmesine karşın bazı insanlarda akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS)’nin görülmesine neden olabilmektedir. ARDS sıtokin fırtınalarına,[4] çoklu organ yetmezliğine, sepsise ve tromboza neden olabilmektedir. (Özellikle akciğerler ve kalpte olmak üzere) Organlarda uzun vadeli hasarlar gözlemlenmiştir.


İdrar Testleri Nasıl Yapılır

İdrar testleri, birçok hastalığın tanısının konması için başvurulan yöntemler arasında yer alır. 100 ml idrarın hastaya verilen steril bir kaba konulması ve sonrasında gerçekleşen rutin işlemler, idrar testinin temel öğelerindendir. Hastadan alınan idrar, sterilliği bozmadan kapağı kapatılarak laboratuvara gönderilir. Daha sonrasında makroskobik ve mikroskobik incelemelere alınır.İdrar örneğinin toplanması ve depolanması oldukça önemlidir.

En iyi idrar örneği taze ve konsantre olandır. Testler için en çok tercih edilen, günün ilk saatlerinde ve aç karnına alınmış idrar örneğidir. Bu yolla, birçok parametre hakkında en doğru bilgilere ulaşmamız mümkün kılınır.

İdrar analizi mümkünse hemen yapılmalıdır. Oda ısısında en fazla iki saat ve buzdolabında 4 saat bekletilmesi önerilir. Taze çalışılmayan idrar örnekleri, test sonuçlarının yanıltıcı çıkmasına ve hastalıkların fark edilememesine sebep olabilir.

İdrar testinde kullanılacak idrar örneği belirli özelliklerdeki kaplarda muhafaza edilmelidir. En az 50 ml hacme ve 4 cm’lik açıklığa sahip idrar kapları, testler için oldukça idealdir. Örneği toplandığı kap sıkıca kapatılmalı, böylece herhangi bir dış etkenden etkilenmemesi sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının idrardan ya da idrarın sağlık çalışanlarından korunması için sızdırma yapmayan kaplar kullanılmalıdır.

İdrar kapları dışında vakumlu ya da vida kapaklı idrar tüpleri ve idrar transfer çubukları da tercih edilir. Üzerlerine yapıştırılan etikette; hastanın adı, soyadı, kullandığı ilaçlar gibi önemli bilgiler yer alır. Bu sayede idrar testlerinin karışması önlenmiş olur.

İdrar Kovid Testi eb5daf25 714a 4ccf b684 400eb62a49b1 e1618483653483.

Menüyü Aç
Türkiye İngilizce Fransa Rusya