Türkiye nin Şırınga / Enjektör , Kan Tüpü, Serum Seti Fabrikası

Kelebek seti uzun süreli yaşanabilecek infüzyon durumlarında hızlı damar girişinin kolayca sağlanması amacı ile tasarlanmış bir medikal üründür. Kelebek set adlı ürün özellikle hasta kişinin rahatlığını yani konforunu hedef almaktadır. Kelebek set kısa eğimli bir silikon iğneye sahiptir. Böyle bir iğneye sahip olması durumu da atravmatik kanülasyonu daha kolay bir hale getirir. Akış hızının yüksek olması amacı ile ince çıdarlı iğne gösterge başı kullanmak için tercih edilmiştir.

Kelebek setin kelebek şeklinde kanatları cilde daha kolay yerleşimi sağlar. Kelebek kanatların yerleşimin çok daha kolay olmasını sağlarken aynı zamanda herhangi bir şeye takılmalarını ve oluşabilecek kaymaları da önlemektedir.

Kelebek Seti Üretici Firma

Kelebek setin kanatları medikal kalitede üretilmiştir ve kelebek setin kanatları esnek PVC malzemeden imal edilmiştir. Kelebek set non toksik özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kelebek set cildi tahriş etmeyen bir sertliğe sahiptir. Kelebek set içerisindeki her bir ürünün proksimal ucu esnek dişi luer bağlantısı ile sağlanmaktadır.

Lateks içermeyen kelebek setlerin tamamı sterildir. Kelebek setin kanül bölümü incedir ve kanül bölümü paslanmaz çelikten üretilmiştir. Kelebek setlerin iğne boyutunun kolay ayırt edilmesi için kelebek setler aynı enjektörlerde olduğu gibi renk kodlu üretilmiştir. Kelebek set renk kodları: 18G – Pembe, 19G – Beyaz/Krem, 20G-Sarı, 21G-Yeşil, 22G-Siyah, 23G – Mavi, 25G – Turuncu ve 27G-Gri şeklindedir.


Kelebek Set Özellikleri

Kelebek set özellikleri kelebek setler uluslararası standartlara uygun ölçülerde üretilmek zorundadırlar ve üretilirler. Kelebek setler tek kullanımlık olmak zorundadırlar. Kelebek setler; non-toksik, steril ve apirojendir. Kelebek setler yumuşak kanatlara sahiptir. Kelebek setlerin ince duvar kanülleri vardır. Kelebek setlerin kanatları yumuşak olduğu kadar renklidir. Kelebek setlerin koruyucu güvenli kapakları mevcuttur. Kelebek setlerin ortalama raf ömrü 5 yıldır. Kelebek setler medikal kağıt ve şeffaf filmden oluşan blister ambalaja sarılıdır. Kelebek setlerin sterilizasyon standartları EO’dur. Ayrıca Diğer Ürünümüz olan Gaita Kabı hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.


Kelebek Set ile Damar Yolu Açma

Steril paket içerisinde tek kullanımlık hâlde bulunur. Kelebek setin iğnesi, çelikten yapılmıştır ve yaklaşık olarak uzunluğu 1.5–3 cm değişmektedir, numarası ise 17–25 arasında değişir. İğnenin numarası büyüdükçe çapı küçülür. Farklı boyutlardaki kelebek setlerin renkleri de farklı olur. Kelebek setlerin sabitlemeyi kolaylaştıran kelebek şeklinde plastik kanatları vardır. 10–30 cm uzunluğunda, bükülmeye dirençli hortumun ucunda enjektör ya da sıvı setinin takıldığı tıkaçlı konektörü bulunur.

İğnenin iç çapı küçük olduğu takdirde ince yapılı damarlarda veya çocuklarda tercih edilir. Kelebek setin iğne ucu, kısa olduğu için uygulama esnasında hasta, daha az rahatsız olur ve doku, daha az zedelenir. Ancak esnek olmayan çelik iğnesinden dolayı uzun süre damar yolu açıklığını sağlamak için uygun değildir. Kelebek set ile damar yolu açmada gerekli olan malzemeler; turnike, antiseptik solüsyon (baticon, alkol), pamuk veya gazlı bez tampon, flaster, 5–10 ml serum fizyolojik çekilmiş steril enjektördür.


Kelebek Set ile Damar Yolu Açma Tekniği

Öncelikle hasta veya yakınlarına yapılacak işlem hakkında bilgi verilerek rızası alınır. Eller yıkanır ve eldiven giyilir. Sterilize işlemleri yapılır. Hastanın kullanılacak ekstremitesine işlem için kalp seviyesinin altında uygun pozisyon verilir. Uygulama yapılacak koldaki venler gözlenip palpe edilerek değerlendirilir.

Vene uygun büyüklükte olan kelebek seti seçilir ve paketinden çıkarılır. Kelebek setin tıkacı açılır. İçine 10 ml serum fizyolojik çekilmiş enjektörün iğnesi çıkarılıp konektöre takılır. İğne ucundan sıvı gelene kadar kelebek setin içine serum fizyolojik sıkılarak havası çıkarılır. İğnedeki koruyucu kapağın ucu açık olduğundan setin havasını çıkarırken koruyucu kapağı çıkarmaya gerek yoktur.

Kelebek set ile vene girilmesi
Enjektördeki serum fizyolojik yavaşça enjekte edilir. Bölgede ağrı, kızarıklık, hassasiyet, şişlik olup olmadığı gözlenir. Enjektör, kelebek setten çıkarılıp setin tıkacı kapatılır. Eldivenler tıbbi atık çöpüne atılıp eller yıkanır. Kelebek setin takılış tarihi ve saati uygun formlara kaydedilir.

Kelebek set fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

 

Kelebek Set Kelebek Seti IMG 0956

Menüyü Aç
Türkiye İngilizce Fransa Rusya